Fantastyczne nagrody na świecie #1

Fantastyczne nagrody na świecie #1

29.03.2018 6 przez multikulturalny
Czas czytania: 4 min.

W bibliotece Fantasmagoria na warszawskiej Woli, o której pisałem już kilkukrotnie na blogu, m.in. ze względu na fantastyczną grywalizację, w ramach marcowego Dyskusyjnego Klubu Książki (piątek, 30.03.), będziemy rozmawiać o nagrodzonych tytułach.

Nagrody

Oczywiście (dla tych, którzy już mnie znają i czytają), niespecjalnie interesuje mnie rozmawianie o Hugo Awards (Worldcon hahaha) ani tym bardziej Nebula Awards, bo nie interesuje mnie świat, w którym “dziwnym trafem” nagradzani są zazwyczaj biali anglosascy autorzy. Nie po to tworzyłem projekt Fantastyczny świat, żeby się zachwycać tym, że tylko Anglosasi umieją pisać fantastykę. Co jak co, ale to właśnie fantastyka może (ma do tego środki) i powinna mówić o różnorodności ludzi. Wystarczy zobaczyć statystyki nagród Hugo wg krajów, żeby zobaczyć jaka to wydmuszka ten cały “świat”.

Moje podejście do nagród jest dosyć olewcze – za dużo polityki i machinacji w tym. Doceniam jednak fakt, że jak jakimś cudem niszowy autor (czyli także z “zapomnianego kraju”) dostanie nagrodę, to można łatwiej jej/jego książki kupić.

Fantastyczne nagrody na świecie część 1 bo nie mam niestety tyle czasu by opracować temat tak dokładnie jak bym chciał. Ale wrócę z tematem, bo sporo ciekawych rzeczy czeka na omówienie.

Fantastyczne nagrody na świecie

Afryka

The Corpse Expedition okładka

Nommo Award

Nommo Award to najmłodsza spośród opisywanych tu nagród. Powstała w 2016 r., a rok później odbyła się pierwsza gala. Nagrody przyznawane są autorom z Afryki i diaspory przez Stowarzyszenie Afrykańskiej Fantastyki (African Speculative Fiction Society) w następujących kategoriach: najlepsza powieść, nowelka, opowiadanie, i komiks.

Ostatnio przeczytałem The Marriage Plot, opowiadanie Tendaia Huchu opublikowane w magazynie Omenana w 2016 r., do przeczytania online. Najlepszym komiksem w 2017 r. wybrano antologię The Corpse Exhibition. Antologię można kupić (także w wersji online) na stronie magazynu Chronic.

Caine Prize

Honorowa wzmianka należy się nagrodzie Caine dla opowiadań (od 2000 r.). Nie jest to nagroda stricte fantastyczna, ale często są w niej nominowane i nagradzane pozycje fantastyczne. Jak np. opowiadanie Henrietty Rose-Innes pt. Poison (Trucizna), które wygrało w 2008 r. również dostęone online do przeczytania.


Australia

K.J. Bishop The Etched City okładka
Australijska fantastyka ma się dobrze w Polsce. Wydawane są książki wielu autorów, ale nagrody australijskie nie są dobrze znane.

Ditmar

Najstarsza nagroda australijskiej fantastyki przyznawana od 1969 r. przyznawana na konwencie krajowym (tak jak nasz Zajdel). W tym roku to Swancon w Perth (29 marca – 2 kwietnia).

Podoba mi się, że poza nagrodami dla profejsonalistów za: powieść, nowelkę, opowiadanie, antologię, i ilustrację są tez nagrody dla fanów za jakąkolwiek publikację, za recenzję, dla fana-pisarza i fana-artysty i nowego talentu.

Wśród laureatów są m.in. K.J. Bishop (2004), za powieść The Etched City po polsku wydana jako Akwaforta, oraz Trudi Canavan (2015), której książki od lat są dostępne po polsku. Czytałem dawno temu, więc się nie wypowiem. Ale chętnie dowiem się co sądzisz.

Dodatkowo na Swanconie wręczane są nagrody Cynowych Kaczek dla fantastyki z Zachodniej Australii.


Holandia

Thomas Olde Heuvelt Hex okłądka polska

Harland Award

Nagroda przyznawana holenderskim opowiadaniom fantastycznym. Obecna nazwa pochodzi od nazwiska autora Paula Harlanda, zmarłego w 2003 r. kilkukrotnego zdobywcy nagrody i organizatora. Początkowo, w 1976r. nosiła nazwę King Kong Award, która w 1996 r. została zmieniona na Millenium Prize zanim ostatecznie nadano obecną.

W 2009 i 2012 r. nagrodę tę dostał Thomas Olde Heuvelt, którego opowiadanie Chłopiec, który nie rzucał cienia przeczytałem niedawno w ramach Fantastycznego świata.

 


Japonia

 

Nihon SF Taisho

日本SF大 czyli Wielka Nagroda Japońskiego SF przyznawana przez stowarzyszenie Japońskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy. Jej początki sięgają roku 1980. Nagrody obejmują nie tylko powieści, ale też komiksy (manga), filmy animowane (anime) i filmy aktorskie.

Wśród nagrodzonych tytułów można wymienić: mangę Domu Katsuhiro Otomo (1984),  serię Neon Genesis Evangelion (1997), film Nową Godzillę (2016). Nagrodę specjalną dostał m.in. Osamu Tezuka, zwany też “Bogiem mangi”.

Japan Fantasy Novel Award

Nagroda za japońską powieść fantasy (日本ファンタジーノベル大賞) przyznawana w latach 1989 – 2013. Wśród laureatów znajduje się m.in. Mari Kotani, japońska krytyk, pisarka, i jedna z pierwszych udokumentowanych cospalyerek (na konwencie w 1978 r.). W 1990 r. nagrodę zdobył Koji Suzuki, autor m.in. trylogii Ring i antologii Dark Water, które zostały zaadaptowane m.in. na filmy aktorskie.

Seiunsho

Nagroda Seiun (星雲賞) przyznawana od 1970 r. przez Federację Grup Fanów SF w Japonii. Kategorie obejmują m.in. krajowe i tłumaczone na japoński powieści i opowiadania, sztuki audio-wizualne, najlepszy komiks, najlepsze non-fiction, czy najlepszy artysta.

W 1973 r. nagrodę za najlepszą powieść zdobyło Zatonięcie Japonii, jedna z ważniejszych książek japońskiej fantastyki.

Na specjalną wzmiankę zasługuje zdecydowanie Kaoru Kurimoto, autorka najdłuższej serii heroic fantasy i najdłuższej serii na świecie wydawanej przez jednego autora, która liczy sobie 130 tomów (głównej serii), wydawanych w latach 1979-2009. Nagroda dla autorki i serii Guin Saga została przyznana pośmiertnie w 2010 r. Doczekała się kontynuacji, tłumaczeń (po prawej wersja francuska), czy adaptacji np. w formie anime.

Sense of Gender Award

Nagroda przyznawana od 2001 r. przez Japońskie Stowarzyszenie Genderu, Fantasy, i Science Fiction książkom wydanym po japońsku, które eksplorują i pogłębiają rozumienie płci/genderu. Wśród nagrodzonych są m.in. Fumi Yoshinaga (autorka mang shojo i shonen-ai) i N. K. Jemisin (autorka m.in. Piątej pory roku).

Na dole manga Oooku, przedstawiająca alternatywną historię Japonii, matriarchalną, gdzie szogunem jest kobieta, a jej harem składa się z mężczyzn.

 


Niemcy

Original War okładka gry

Kurd-Laßwitz-Preis

Nagroda nazwana od autora sf żyjącego na przełomie XIX i XX w. Przyznawana za najlepszą powieść i opowiadanie w języku niemieckim (nagradzani byli także np. austriaccy pisarze), oraz za powieść zagraniczną.

Wśród nagrodzonych autorów znaleźli się m.in. Wolfgang Jeschke, autor Ostatniego dnia stworzenia, powieści która zainspirowała twórców gry Original War (2001) i Herbert W. Franke, austriacki naukowiec, futurolog, i pisarz, który książki sf wydaje od już ponad 60 lat.

 

Fantastyczne nagrody na świecie #1 to przekrój nagród z różnych stron świata. Wybrałem na razie kilka, które najbardziej mnie zaciekawiły lub przyciągnęły (chociażby tym, że nagradzały lubianą przeze mnie twórczość lub twórców – u mnie działa to w drugą stronę).

Jeśli masz sugestie, którym nagrodom przyjrzeć się następnym razem, pisz śmiało.

 

A może znasz któryś z tych tytułów? Możesz polecić lub odradzić?